HEDEF SONUÇ İLİŞKİSİ

 

Kişisel gelişim çalışmaları ülkemizde son yıllarda oldukça hız kazandı. Önemli araştırmalar yapılıyor. Tabi bu alandaki yayınları takip edenler yanında ilgisi ve hatta hiç bilgisi olmayanlarda var.  Bu açıdan köşemde pek çok okurumun dikkatini çekeceğini ve çekmesini arzu ettiğim bu yazıyı okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Köşe yazıları ve yorumların okurların bakış açısını genişleten, netleştiren ve düşündüğü noktada odaklaşmayı sağlayan işlevi olması gerektiğine inanıyorum. Yazının ilginizi çekeceğimi umuyorum.

 

Yaşasın, hedeflerim var!

Bir işi başarmaya giden yolda ilk adım hedef belirlemek olmalıdır. Hedefler bize kendimizi sevdirir; davranışlarımızı ölçmek için bir ölçüt oluşturur. Hedeflerimiz, işimizi ve yaşamımızı anlamlı kılarsa, bizi motive edip enerjimize enerji katarlar. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için hedef belirlerken yapmamamız ve yapmamız gereken şeyler vardır.

Yanlış 1! Ulaşılamaz hedefler belirlemek
Hedeflerimize ulaşmakta hayal kırıklığına uğramışsak bunun bir nedeni hedefimizin çıtasını çok yüksek tutmamızdır. Çok yüksek hedefler belirlememiz bizi hem başarısızlığa sürükler hem de hedefimize ulaşma isteğimizi yok eder.

Doğru 1! Hedefler ulaşılır olmalı
Hedeflerinizi belirlerken ulaşabileceğiniz hedefleri tercih edin. Çok büyük hedefleriniz de olsun elbette ki ama bu büyük hedefe giden küçük hedefleri atlamayın.

Yanlış 2! Mücadeleye davet etmeyen hedefler belirlemek
Aynı şekilde ulaşmak istediğimiz hedeflerin çıtası çok alçaksa, mücadele etme gücümüzü zorlamıyorsa, çalışmak için motivasyonumuz ve enerjimiz kalmaz, başarımız için engel oluştururlar, sonunda ulaşılması değmez hedefler olarak değerlendiririz.

Doğru 2! Hedefler mücadeleci kılmalı
Kendi hedeflerimizi belirlerken veya başkalarının hedef belirlemesine yardımcı olurken onların ulaşılabilir ve mücadeleye davet eden hedefler olması gerekir. Böylece çok çalışmak için motivasyonunuzu hiç kaybetmeyeceksiniz ve hedeflerinize ulaştığınız zaman da başarının tadını tadacaksınız.

Yanlış 3! Yanlış sorular sormayın:
Ulaşmak istediğiniz hedefle ilgili kendinize yanlış sorular sormayın. Örneğin; ?Ben bunu nasıl yapabilirim? Bütün bu bilgileri nerden temin edebilirim? Ya başarısız olursam ne yaparım?
Kendinize böyle yıkıcı sorular sormaya başlar başlamaz, hedefiniz gittikçe sizden uzaklaşacaktır.

Doğru 3! Maceraya dönüştürün
Eğer siz kendinize inanmıyorsanız, kim inanacak? Doğru adımı attığınızdan emin olarak başlayın ve hedefe ulaşan yolu eğlenceli, heyecanlı bir macera yolu olarak düşünün.

Yanlış 4! Yanlış sorular sormayın
Hedefinizle uzaktan yakından alakası olmayan konulara takılmayın. Hedefinize kilitlenin ve hedefinizin etrafında dönün.

Doğru 4! Doğru soruları sorun
Hedefinizle birlikte sahip olacağınız iyi şeyleri düşünün ve doğru soruları sorun.
Bu hedefi daha küçük ulaşılabilir hedefçikler haline nasıl getirebilirim? Başardığım zaman elime geçecek parayla neler yapabilirim? Ben nasıl başarısız olurum, elbette olamam?
Doğru soruları sorduğunuz zaman, cevapları da doğru olacaktır. Ve böyle düşündüğünüz zaman başarıya ve mutluluğa giden yolda ilerleyeceksiniz.

Yanlış 5! Hedefinizin uç noktasına kilitlenmeyin
Hedefinizin en uç noktasına ulaşmak için basamakları tırmanmak zorundasınız. Örneğin 20 kg. verebilmek için öncelikle 1’er kilo vermelisiniz. Aksi halde bir anda 20 kg. vermeniz mevzubahis bile edilemez.

Hedeflerinizden uzaklaşmayın
Doğru 5! Hedeflerinizi daha küçük bölümlere bölün
Eğer zayıflamayla ilgili bir hedefiniz varsa, diyelim ki 20 kilo, bu ilk anda sizin gözünüzü korkutabilir, zor gelebilir. Hedefinizi ? on ayda, her ay 2 kilo vereceğim? diyerek daha küçük, aylık hedeflere bölerseniz, bu kesinlikle başarabileceğiniz bir şey olur.

Yanlış 6! Ezbere gitmeyin
Her zaman akıl defteri kullanılmalıdır. Kişi aklına güvenmemelidir, mutlaka beynindekileri kağıda dökmelidir. Ki anlaşmaları kağıda dökmek sünnettir. Hedefler de kişinin kendisiyle yaptığı bir anlaşmadır.

Doğru 6! Hedeflerinizi yazın
Hedeflerinize ulaşmanın anahtar noktası onları daima hatırlamanızdır. Öncelikle hedefinizi saptadıktan sonra onu sade, anlaşılabilir bir cümle halinde kağıda yazın. ? Ayda iki kilo vermek için her sabah 7-7.30 arası koş? Hedefleri kağıda dökmek, onları daha kesin, gözle görülebilir, somut bir hale getirerek sizin ona ulaşmanızda inancınızı ve motivasyonunuzu arttıracaktır. Hedefinizin illa büyük bir hedef olması gerekmez, her türlü hedefinizi kağıda yazın.

Yanlış 7! Hedeflerinizden uzaklaşmayın
Hedeflerinizi tekrar etmediğiniz sürece her geçen gün bu hedefler etkisini yitirecektir. Bu da sizin hedefinizden uzaklaşmanıza neden olacaktır.

Doğru 7! Hedeflerinizi kendinize sık sık hatırlatın
Gün içindeki koşturmalarımız sırasında hedeflerimiz bazen aklımızdan çıkabilir. Hedefinizi yazdığınız kağıdı çoğaltın ve evde, ofisinizde sık sık bulunduğunuz yerlere banyoya, mutfağa, buzdolabına, masanıza, duvarınıza yapıştırın. Böylelikle uyandığınızda, evinizin içinde bir bölümden başka bölüme geçerken, iş yerinizde gün içinde hedefiniz size sık sık ? beni unutma? mesajını verebilsin.

Yanlış 8! Motivasyonsuz kişilerden uzak durun
Hedefinizle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerle pek görüşmeyin. Çünkü bu kişiler sizi motive edemeyeceklerdir.

Doğru 8! Motivasyon grubu kurun
Hedeflerinize ulaşabilmek için ortak hedefe sahip kişilerden oluşan bir motivasyon grubu oluşturabilirsiniz. Grup kişilerinin ideal sayısı 4-5 olmalıdır. Haftada bir veya ayda bir kere grup arkadaşlarınızla toplanarak, birbirinize o zaman süresinde neler yaşadığınızı, hedefinize ulaşmak için neler yaptığınızı, birbirinize tavsiyelerinizi konuşun. Böylelikle birbirinizi motive ederek hem olayı daha eğlenceli ve heyecanlı hale getirirsiniz, hem de ulaşmak istediğiniz hedefe giden yol paylaşımla daha kolaylaşır ve kısalır.

Kendinizi ödüllendirin
Yanlış 9! Başarısızlıktan yılmayın
Bazı hedeflerinize ulaşamadığınızda, kendinizi eleştirmeyin. Sadece bu hedefinize bu seferlik istediğiniz süre içinde ulaşamadığınızı kabul edin, onun sizin için hala bir hedef olup olmadığına, vazgeçmek isteyip istemediğinize, değiştirmek isteyip istemediğinize karar verin. Ulaşamadığınız hedeflere bu düşünceyle bakmadığınız takdirde, zamanla onları bilinçaltınızda biriktirerek; "Ben hiçbir şeyi başaramam" inancına sahip olabilirsiniz ve artık yeni hedefler belirlemekten kaçınabilirsiniz.

Doğru 9! Hoşlandığınız hedefleri seçin
Eğer saptadığınız hedeflerin çoğu başarısızlığa uğruyorsa, bunlar büyük bir olasılıkla gerçeğe uygun olamayacak kadar yüksek hedeflerdir, ya da sizin gerçekten ulaşmayı istemediğiniz ve bundan dolayı da öz motivasyonunuzun olmadığı hedeflerdir. Bu yüzden gerçekten istediğiniz ve hoşlandığınız hedefleri seçmelisiniz.

Yanlış 10! Kendinizi cezalandırmayın
Unutmayın ki siz bir insansınız. İnsanlar hata yapabilirler. Hata yapmanız başaramayacağınız anlamına gelmiyor. Kesinlikle kendinizi yaptığınız bir hatadan dolayı aşağılamayın. Çünkü insan eşref-i mahlukattır, Ahsen-i takvimdir.

Doğru 10! Kendinizi ödüllendirin
Hedeflerinizden birine ulaştığınızda, bu çok küçük bir hedef bile olsa, kendinizi ödüllendirin, başarınızın verdiği doyumun tadını çıkarın ki diğer hedeflerinize ulaşabilmek için yeni bir enerjiyle yola çıkın. Hedefleriniz kendinizi gelişmiş, iyi, mutlu ve huzurlu, meydan okumaya arzulu hissetmenizi sağlamalıdırlar. Eğer böyle hissedemiyorsanız, kendinize yeni hedefler tespit edin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !